Dovolená na kolech

Tipy na výlety na kolech

Cykloturistika patří mezi nejoblíbenější rekreační aktivity na Třeboňsku. Najdete zde velice kvalitní sít značených cyklistických tras. Najdete zde i několik cyklistických naučných stezek, které vám představí místní krajinu a seznámí s přírodou a historií Třeboňska.

Přímo ve městě a v jeho okolí najdete několik značených cyklistických tras směřující na různé světové strany.

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně - 39km, 22 zastávek

Stezka vytváří okruh v lesnaté a rybničnaté krajině východně od Třeboně. Trasa je vedena po málo frekventovaných asfaltových silnicích III. třídy a zčásti po lesních cestách. a hrázích rybníků. Stezka začíná na hrázi rybníka Svět a pokračuje po hrázi rybníka Opatovického.

Projíždíte okolí míst jako jsou

  • rašeliniště Spálená borkovna, kde se těží rašelina pro potřebu lázní,
  • okolo Zlaté stoky,
  • rybníky Nový a Starý Kanclíř,
  • obec Lutová (zde protíná spojku s dálkovou cyklotrasou Praha - Vídeň), Stříbřec a Stará Hlína,
  • projete okoli toku Nové řeky, k níž jezdívala rybařit Ema Destinnová,
  • rybníky Vyšehrad a Starý a Nový Vdovec,
  • hráz rybníka Vítek a rybník Rožmberk.

Naučná stezka Okolo Světa - 12km, 16 zastávek, pro pěší

Tato naučná stezka tvoří uzavřený okruh kolem rybníku Svět (na jihozápadním okraji města Třeboně). Poskytuje stezka základní informace o vývoji současné krajiny Třeboňska.

Dozvíte se zde o historii a současnosti rybníkářství a lázeňství, o lidové architektuře, o významných společenstvech organismů a charakteristických druzích rostlin a základních ekologických vztazích v přírodě. Větší část trasy vede po polních a lesních pěšinách. K vybavení patří i odpočinková místa s lavičkami, mnohé s výhledy do okolní krajiny. V parku na jižní straně rybníka Svět je možno navštívit Schwarzenberskou hrobku.

Naučná stezka Rožmberk - 22km, 12 zastávek, pro pěší i cyklisty

Tato stezka začíná a končí v Třeboni, jejím tématem je rybníkářství a je vedena kolem největšího českého rybníka - Rožmberka (současná rozloha vodní plochy je cca 420 ha). Rožmberk je ve skutečnosti přehradou na řece Lužnici, jejíž vody jsou zadržovány mohutnou dvoustupňovou hrází. Hráz je nejen impozantním technickým dílem, ale i zajímavou přírodovědeckou lokalitou. Je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách hnízdí řada druhů ptáků. V zimě bývá Rožmberk jedním z center výskytu orlů mořských. Na hladině rybníka můžete spatřit velké množství vodních ptáků - zejména v době podzimního vypouštění se zde zdržují tisíce kachen, hus, bahňáků, volavek a dalších ptáků.

Národní přírodní rezervace a naučná stezka Červené blato - 4 km, 6 zastávek, pro pěší

Červené blato se nachází při hranici CHKO Třeboňsko směrem na Nové Hrady, stezka začíná v osadě Jiříkovo Údolí (cca 17 km od Třeboně). Patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Chrání jedno z nejznámějších a nejlépe přístupných rašelinišť Třeboňska. Větší část stezky má zpevněný povrch, proto k výletu postačí běžná sportovní obuv. Zajímavou flóru reprezentují například přirozené porosty borovice blatky a jejích kříženců, rojovník bahenní, borůvka, vlochyně a další druhy. Také fauna je velmi zajímavá zejména pro bádání odborníků. Běžného návštěvníka zaujme především hojný výskyt motýlů a můr.

Chlumská rybniční soustava

Rybníky u Chlumu jsou jednou z mnoha lokalit Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, které jsou doporučovány návštěvníkům se zájmem o přírodní zajímavosti a vůbec všem, kteří hledají odpočinek při toulkách přírodou v okolí Třeboně. Lokalita je tvořena rozsáhlou soustavou velkých rybníků vzájemně oddělených pouze úzkými hrázemi. Na rybnících je řada ostrovů, jejich břehy jsou členité, obklopené starými lesními porosty. Chlumská rybniční soustava je velmi cennou botanickou a ornitologickou lokalitou - rozsáhlé ptačí kolonie lze sledovat z hrází. V blízkém lesním komplexu hnízdí dokonce vzácný orel mořský.

Kolem Třísovského hamru na Dívčí Kámen

Od železniční zastávky v Holubově půjdeme z kopce po silničce po žluté turistické značce. Pod kopcem přejdeme silnici a pokračujeme podél potoka na konec obce. Paralelně se žlutou značkou vede naučná stezka Holubovské hadce s několika zastaveními. Hadce můžeme vidět na několika místech ve stráni vlevo nad pohodlnou lesní cestou. Projdeme chatovou osadou a narazíme na Třísovský hamr, který se momentálně opravuje.

Pokračujeme dále podél Brložského (Křemežského) potoka po žluté až k vysokým skalám, za nimiž už se tyčí zříceniny Dívčího Kamene. Z rozcestí "Dívčí Kámen" se vydáme po červené značce po lesní pěšině do prudkého kopce a pokračujeme až na vrchol kopečku ke keltskému oppidu Třísov a odtud dále do obce Třísov, na jejímž okraji před železničním přejezdem stojí stará Třísovská lípa s kapličkou. Zde opustíme všechny turistické značky, přejdeme trať a dáme se po hlavní silnici Český Krumlov–Křemže vpravo na Holubov.

Za obcí přejdeme znovu koleje a poté odbočíme z hlavní silničky vlevo a pokračujeme dál až do Holubova, kde se napojíme na silnici od Krásetína a Kletě, zabočíme vpravo a sejdeme až k železniční stanici Holubov.